Jak jsem se pomocí stravy zbavila zánětu

Několik let jsem se potýkala se zánětem štítné žlázy. Měla jsem štěstí na paní doktorku a domluvila jsem se s ní, že léky brát nebudu. Děsily mě totiž narůstající dávky Euthyroxu. Po každé kontrole jsem si říkala: A příště už to bude ok! A ono nic.

Hledala jsem různé cesty a pak jsem jednou úplně náhodou narazila na skvělou poradkyni v oblasti epigenetiky – Zdenu Plavcovou. Vyzkoušela jsem toho už hodně, tak proč ne i tohle. Našla mi při testování všechny mé neduhy a doporučila mé tělo pořádně vyživit.

Při potížích se štítnou žlázou máte specifickou dietu, já si podle ní tak zúžila jídelníček, že už jsem jedla jen zeleninu a jogurty. Na konzultaci jsem dostala spoustu tipů jak své tělo vrátit do formy, ale jeden jsem fakt nedávala!

Vývar k snídani?

Vývar k snídani, to snad ne! Tak kvůli tomu jsem k té poradkyni fakt nešla. Chvíli se bráním, ale mé zdravotní potíže a touha s nimi něco udělat byla naštěstí větší. Zkusila jsem to a vařila jsem několik hodin vývar a pak po trochách pila k snídani na lačný žaludek.

Dlouhé vaření je hodně důležité především proto, že se do vývaru uvolní všechny potřebné živiny z chrupavek a z kostí. No a taky ta chuť je prostě nesrovnatelná. Vývar se pije ráno nalačno proto, že pomůže zacelit střevo. To, pokud je v nerovnováze, propouští všechny užitečné látky pryč a nám v těle pak nic nezbyde. To jsem podpořila ještě dalšími změnami ve svých návycích.

A co dál?

Asi na měsíc jsem přidala probiotika a zhruba na dva měsíce Omegu, ta je jeden z nejúčinnějších bojovníků proti zánětu v těle. Pokud je člověk vystavován stresu, doporučuje se užívat i dlouhodobě.

Zkusila jsem taky, že je možné jíst chutně bez lepku, cukru a laktózy. To byl vcelku objev. Myslela jsem, že pokud je jídlo zdravé, většinou není moc chutné. V začátku mi hodně pomohla kuchařka od Zdeny a pak už jsem si recepty vymýšlela sama.

Příprava jídla bez lepku, cukru a laktózy není ani tak náročná na přípravu, jako na výběr surovin. Ale to je otázka zhruba prvního měsíce. Byl to čas, kdy jsem se potřebovala trochu rozkoukat, zjistit kde potraviny seženu a které mi chutnají.

Lepek jsem nahradila rýží, ovesnými vločkami, pohankou. Místo pečiva jím rýžové chlebíčky a snídám namíchané kaše (Nomina, drcené oříšky a semínka, sušené mléko, ovoce). Místo cukru používám med. A mléko jsem nahradila kokosovým nebo sušeným rýžovým, pohankovým aj.

Výsledky

No a jak to dopadlo? Po třech měsících jsem byla na kontrole a zánět byl po několika letech pryč! Ještě jednou díky Zdeně, ale i sobě, že jsem do toho šla 🙂

V dnešní době se snažím stravovat dál bez lepku, cukru i laktózy. Ale nepřeháním to, neřeším, když to je někdy jinak. Potraviny nakupuji v kamenných obchodech se zdravou výživou, dostupné jsou i v některých supermarketech nebo v drogeriích. A jinak na internetu.

Na závěr přidávám několik odkazů, které by se Vám mohly hodit:

Kuchařka ZDE

Potraviny kupuji ZDE

Jsem milovnice hor a přírody, ale taky speciální pedagožka, která se nebojí objevovat svět kolem i uvnitř sebe a hledá stále nové cesty. Více informací o mně najdete zde ››